Zapalenie żył głębokich to choroba, która może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Żyły głębokie przebiegają pomiędzy mięśniami i narządami wewnętrznymi i w odróżnieniu od żył powierzchniowych nie są widoczne gołym okiem. Jednak z chwilą, kiedy dochodzi do choroby i jest ona w zaawansowanym stadium mogą one o sobie dać znać w postaci zasinienia lub zaczerwienia miejsca, w którym doszło do powstania zatoru. Są to tylko niektóre objawy.
Zapalenie żył objawia się bowiem przede wszystkim silnym bólem, ale zazwyczaj występuje on dopiero wówczas, gdy choroba jest w zaawansowanym stopniu, a więc, gdy zakrzep jest już na tyle duży, że powoduje poważne zahamowania w obiegu krwi. To właśnie on odpowiada za wystąpienie choroby. Sam zakrzep z kolei powstaje w wyniku nieprawidłowej pracy ścian żylnych, która może być warunkowana różnymi czynnikami. Na pewno czynnikami sprzyjającymi zachorowaniu jest wiek (zakrzepica najczęściej pojawia się u osób dojrzałych), siedzący tryb życia, otyłość, palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu.
Mówiąc o zapaleniu żył głębokich leczenie powinno podjąć się jak najszybciej, gdy tylko dostrzeżemy niepokojące nas objawy. Jest to ważne, dlatego, że w początkowej fazie choroby, objawy te mogą być nieznaczne lub w ogóle nie występować. Jeśli już się więc pojawią, oznacza to, że choroba jest w zaawansowanym stadium i należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, by podjąć odpowiednie leczenie farmakologiczne. Ważne jest też, by zmienić tryb życia i wyeliminować wszystkie możliwe czynniki, które mogły przyczynić się do jej powstania.