Dzbanek filtrujący, który służy do filtrowania wody bieżącej, eliminuje potencjalnie szkodliwe substancje dla naszego ciała. Usuwa między innymi kamień wapienny czy inne zanieczyszczenia i zmniejszając stopień twardości wody. Należy wyjaśnić, że dzbanki i filtry Brita mogą służyć jedynie do poprawy właściwości organoleptycznych wody i nie mogą mieć żadnych właściwości oczyszczających.
Mimo iż w części tego typu krytyka jest zasadna, to dziś na rynku znajdujemy kilku producentów dzbanków filtrujących, których produkty są w stanie znacznie zmniejszyć twardość wody oraz zmniejszyć procent metali wodzie. Należy jednak podkreślić, że wydajność dzbanka filtrującego jest związana z jego konserwacją i prawidłowym użytkowaniem.
Filtry do wody Brita, kompletny poradnik o ich działaniu
Działanie urządzeń filtrujących jest bardzo proste. Wewnątrz dzbanka znajdują się wkłady filtrujące, zwane również filtrami, które są w stanie zatrzymać „zanieczyszczające” substancje. Zatrzymując je w sobie, prowadzą do oczyszczenia wody. Wodę z kranu należy wlać do szyjki karafki, gdzie zostanie oczyszczona przez wkład, a następnie przefiltrowana spłynie do dolnej części dzbanka.
Jednak ten krok nie będzie natychmiastowy, ponieważ proces oczyszczania spowalnia przepływ cieczy przez filtry do wody Brita. Mechanizm działania jest zawsze taki sam we wszystkich produktach dostępnych obecnie na rynku. Główne różnice między modelami dotyczą rodzaju filtra i pojemności dzbanka.
Wkład Brita – jakie rodzaje znajdziemy na rynku
W produktach marki Brita dostępnych obecnie na rynku znajdziemy dwa różne systemy filtrów. Filtry z węglem aktywnym oraz filtry z żywicami jonowymiennymi. Główna różnica między nimi dotyczy wywieranego działania oczyszczającego. W przypadku filtrów Brita z węglem aktywnym środki te absorbują substancje zanieczyszczające. Podczas gdy w filtrach z żywicami jonowymiennymi znajdujemy specjalną żywicę, która faktycznie „wymienia” szkodliwe substancje na nieszkodliwe.
Nawet filtry Brita z żywicami jonowymiennymi mogą nie być skuteczne w przypadku wszystkich rodzajów substancji. Właśnie z tego powodu firmy produkujące tego typu filtry są prawnie zobowiązane do wskazania substancji, na które filtr może oddziaływać. Należy również zaznaczyć, że żaden z dwóch rodzajów filtrów nie jest w stanie oddziaływać na mikroorganizmy o charakterze bakteryjnym. Dlatego dzbanek filtrujący może być używany tylko z wodą pitną.