You are here: Home > Uroda > Wołowina czy wieprzowina ?

Wołowina czy wieprzowina ?

wieprzowina schabMięso jest bardzo ważnym składnikiem naszej codziennej diety – źródłem witamin z grupy B, wapnia, a także białka, które dodaje nam energii. Warto jednak, wybierając mięso, zastanowić się nad jego gatunkiem. W Polsce od lat najpopularniejsza jest wieprzowina – lubimy ją zarówno ze względu na smak, jak i na cenę, którą osiąga. Nie da się ukryć, że jest to mięso dość tanie. Pytanie jednak, czy wieprzowina jest dla nas najlepszym rozwiązaniem? Odpowiedź nie może być jednoznaczna. Jeżeli jednak zestawimy ze sobą wieprzowinę oraz wołowinę może nam się ona wyłonić.

Wołowina jest, po pierwsze, mięsem znacznie chudszym niż wieprzowina – nie zawiera ono nawet w połowie tyle tłuszczu co najchudsze kawałki wieprzowiny. A to mówi dużo, ponieważ oznacza, że wieprzowina nie nadaje się choćby dla osób, które troszczą się o swoją sylwetkę. Ale to nie wszystko. Warto również podkreślić, że wołowina może być spożywana również na surowo, ponieważ nie ma np. ryzyka zarażenia się tasiemcem, czy też innymi bakteriami. A to kolejny plus mięsa z krowy.

Czy jednak oznacza to, że wieprzowinę należy całkowicie wyeliminować z diety? Z całą pewnością nie! Schabowy od czasu do czasu, czy kawałek wędliny wieprzowej nie zaszkodzi. Warto jednak nie czynić wieprzowiny podstawą swojej diety, ponieważ to może być problematyczne. Jeżeli jednak mięso to spożywamy z rozsądkiem, nie rezygnując jednocześnie z wołowiny (przygotowując z niej na przykład pyszne burgery, czy też steki), a także innych mięs – nasza dieta jest zdrowa i dobrze zbilansowana. Rewelacyjne potrawy z wieprzowiny można skosztować we włoskiej restauracji Estella w Poznaniu. Jedząc z umiarem, z całą pewnością nie będziemy mieć problemów.

Comments are closed.