You are here: Home > Bez kategorii > Lektury – jak namówić uczniów do czytania?

Lektury – jak namówić uczniów do czytania?

Zmieniająca się szkoła, nowa podstawa programowa powodują, że powinny zmieniać się też lektury. Problem w tym, że dzieci nie czytają jest spowodowany również faktem, że jako lektury obowiązkowo czytają książki staromodne, nie dostosowane do ich systemu wartości, odbiegające od znanych im problemów. Lektury pozostają cały czas klasyczne, mimo że zmienia się czas, oczekiwania i potrzeby młodych ludzi, a na rynku jest mnóstwo nowych książek, przystających do współczesnych czasów.

Niemniej w księgarni https://merlin.pl/oferta/podreczniki-m99656924/ można kupić lektury przeznaczone dla wszystkich typów szkół. Cenowo są one dostosowane do oczekiwań klientów. We współczesnej szkole obowiązują dwa swoiste systemy. Niektórzy nauczyciele wymagają, by dzieci czytały lektury bez dodatkowego materiału, innym polonistom absolutnie nie przeszkadza, że omawiana książka jest z tzw. opracowaniem. I tak wydobędą od ucznia to, na czym im zależy. Jeśli chodzi o lektury dla dzieci najmłodszych to autorzy podstawy programowej wybrali oprócz pozycji klasycznych wiele książek autorów współczesnych, którzy idealnie wpisują się w czytelnicze gusty.

Im klasy starsze, tym lektury są trudniejsze i mało atrakcyjne dla ucznia. Nie przystają ani do jego doświadczeń, ani wiedzy. Nauczyciele też nie mają większego wpływu na wybór książek, które dorastająca młodzież rzeczywiście czyta. Jeszcze nie tak dawno nie było ustalonego kanonu. Nauczyciele mieli po prostu budzić pasje czytelniczą. Obecnie powrócono do książek klasycznych, które są dla uczniów przede wszystkim niechcianym obowiązkiem.

Comments are closed.